Kan şekeri vücudu dolaşan kan aracılığı ile tüm hücrelerin kullanımına sunulan enerji verici bir maddedir; bu madde glikoz olduğu için, kan şekeri yerine kan glikozu tabiri de sıklıkla kullanılır. Normal değerleri 70-110 (mg/dl) arasındadır. Düşmesine hipoglisemi, yükselmesine hiperglisemi denir.
Diyabet Dünya’da en sık görülen kronik hastalıktır. Ağır organ hasarlarına ve erken ölümlere neden olabilir (Kaynak: IDF Diabetes Atlas, 2013). Tüm bu kötü sonuçlardan korunmak için düzenli şeker ölçümü ve takibi önemlidir. İhtiyacınız olan şeker ölçüm ve takiplerini gerek Yenişehir Sağlık Merkezi’nde gerekse uzman ve tecrübeli ekibimizle evinizde yaptırabilirsiniz.
Diyabet (Diabetes Mellitus), vücutta pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yetersiz olması veya etkili bir şekilde kullanılamaması nedeniyle gelişen ve ömür boyu süren metabolizma bozukluğudur.
Özetle hasta, yediği besinlerden kana geçen şekeri (glukozu) kullanamadığı için kan şekeri yükselir (hiperglisemi). Kan şekerinin 70 mg/dl altında olması ise tıpta düşük kan şekeri (hipoglisemi) olarak adlandırılır.
Açlık Kan Şekeri (AKŞ):
Hasta açken yapılan ölçümün 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını, 100-125 mg/dl olması gizli şeker (pre-diyabet) olduğunu gösterir.
Tokluk Kan Şekeri (TKŞ):
Hasta yemek yedikten 2 saat sonra yapılan ölçümün 200 mg/dl ve daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir.