Her insanın kulağı kir üretir. Bu kirin artması işitme kaybına ya da nadiren kulak ağrısına sebebiyet verir. Bu nedenle kulak temizliği önemlidir. Kulak pamuğu kullanmak kulağı temizlemek yerine kirleri ileri ittiğinden uygun değildir. Her bireyin yapısı aynı olmadığı için bazı bireylerin kulakları çok kirlenir ve düzenli aralıklarla yıkanması gerekebilir.
Kulağın distile su ya da antiseptik solüsyon ile yıkanarak temizlenmesine kulak yıkama (kulak lavajı) denir. Kulaktaki yabancı cisimleri ve kendiliğinden oluşan kulak kirlerini (buşon) temizlemek amacıyla kulak yıkanabilir.
Eğer kulağınız kirli olduğu için kulak yıkama işlemi yapılacaksa 2-3 gün öncesinden gliserin damlatılarak kirlerin yumuşatılması sağlanmalıdır. Kulak yıkama işlemi çok kısa süren bir işlemdir ancak uzman personel tarafından yapması çok önemlidir. Aksi taktirde bu basit işlemin sonucu kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir. Yenişehir Sağlık Merkezi’nce tecrübeli ve uzman ekibimiz tarafından istediğiniz her an kulak yıkama (kulak lavajı) yaptırabilirsiniz.