Yenişehir Sağlık Merkezi’nce tecrübeli ve uzman ekibimiz tarafından her türlü pansuman hizmeti yapılmaktadır. Pansuman gerektiren yüzlerce durum sayabilir. Bu durumların bazıları cerrahi işlemler sonrasında ortaya çıkar, bazıları ise istenmeyen kazalar sonrasında görülmektedir. Her durumda da pansuman yaptırmak mevcut yaranın daha kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.
Pansuman Çeşitleri
Yapılan pansumanın özelliğine göre üç çeşit pansuman vardır. <
1- Koruyucu Pansuman: Yarayı dış ortamdan korumak için yapılır. Genellikle yarada akıntı veya kanama yoktur. Dışarıdan yara içine mikropların girmesi önlenir.
2- Emici Pansuman: Yaradan gelen akıntının emilmesini sağlayan pansumandır.
3- Basınçlı Pansuman: Yaradan gelen kanamayı durdurmak, yarada ve etrafındaki şişliği azaltmak, yara tabakalarının birbiri üzerine iyice oturmasını sağlayarak daha çabuk iyi olmasını sağlamak amacı ile uygulanan pansumandır.
Nemlilik derecesine göre iki çeşit pansuman vardır.
1- Kuru Pansuman: Pansuman materyali yara üzerine kuru olarak uygulanır. Çoğu kez koruyucu pansuman olarak kullanılır.
2- Yaş Pansuman: Bu pansuman özellikle iltihaplı yaralarda çok etkilidir. Yaranın üzeri örtülmez açıkta kalırsa, üzerinde kuru bir yara kabuğu olur. Yara yüzeyi kuruyunca burada bulunan ince kan damarları da zarar görür. Yaş pansuman ile yaradan akıntının emilmesi daha kolay olur. Ayrıca yaş pansuman yara üzerinin kabuk olmasını önleyerek nemli ortamda yara kenarlarındaki ve yara üzerindeki hücrelerin çoğalarak çabuk yara yüzeyini örtmesini sağlar.