Yanıklar deri hücrelerinin ölmesine neden olur. Hasarlı cilt kendini tamir etmek için kollajen adı verilen bir protein üretir. Cilt iyileştikçe kalınlaşan, leke denilen alanlar iz oluşturur. Bazı yaralar geçicidir ve zamanla kaybolur. Diğerleri kalıcıdır. Yara izleri küçük veya büyük olabilir. Yüzünüzün veya vücudunuzun geniş bir yüzeyini örten yanık izleri görünümünüzü etkileyebilir.
Isı miktarı ve cildinizle temas halinde kaldığı süre, bir yara izi alıp almadığınızı ve ne kadar büyük olduğunu belirler. Yanıklar cildinizin ne kadarını etkilediğine göre sınıflandırılır.
Yanıklar üç derece ile sınıflandırılır. 1. derece kuru, hafif ve ödemli yanık türüdür. 2. derece yanıkta derinin epidermis (1. Katı) ve dermis (2. Katı) yanmıştır ve deride büller (su kabarcığı) vardır. 3. Derece yanık ise çok derindir ve deri neredeyse kemiğe kadar yanmıştır. Yanık pansumanında önemli olan ölü dokuyu ortamdan uzaklaştırarak uygun kremler ile her gün pansumanın yapılmasıdır.
İhtiyacınız olan yanık bakımlarınızı gerek Yenişehir Sağlık Merkezi’nde gerekse uzman ve tecrübeli ekibimizle evinizde yaptırabilirsiniz.